Czego nie powinien zawierać naturalny szampon do włosów?

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, aby używać ekologicznych produktów, również kosmetyków, w których skład jest niemal w 100 procentach naturalny. Jest to oczywiście bardzo dobry kierunek działania – wszystko co jest mało przetworzone, jest znacznie zdrowsze dla całego naszego organizmu. Jednak, nie zawsze reklama danego produktu daje nam pełne informacje o tym, co zawiera on w swoim składzie. Dlatego warto być dociekliwym i zawsze sprawdzić etykietę ze składnikami. Podpowiadamy, jakich składników nie powinni być w naturalnych szamponach do włosów.

Naturalny szampon do włosów to taki, który posiada w swoim składzie ponad 90% składników naturalnych. Oczywiście, znajdziemy w drogeriach również i takie szampony, które będą miały w swoim składzie znacznie mniej składników naturalnych, a i tak ich nazwa będzie wskazywała na to, że są to produkty naturalne. Spowodowane jest to niedoprecyzowanymi przepisami. Jednak warto pamiętać o tym, że im więcej naturalnych składników w produkcie, tym oczywiście lepiej nie tylko dla włosów, ale też dla całego naszego organizmu.

Szampon naturalny – czystość bez chemii  

Zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie włosów. Używanie szamponów 2w1 w wielu przypadkach zupełnie mija się z celem. Dobry szampon oczywiści włosy z pyłów i kurzu, z lakierów do paznokci i innych substancji. Zbyt duża liczba składowych szamponu oznacza, że są tak rzeczy zapełnienie niepotrzebne, często zagrażające zdrowiu. Do takich substancji zaliczyć można np. SLS. Naukowcy udowodnili, że jego działanie jest bardzo negatywne – substancja ta bowiem uszkadza biała skór, a to z kolei prowadzi do rozwijania się patogenów rakotwórczych. Innym składnikiem, który również jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, a często znajduje się w szamponach to Glyceryn Laurente, który może podrażniać skórę. jego obecność w szamponach jest poniekąd uzasadniona, gdyż to właśnie ta substancja pomaga pozbywać się substancji tłuszczowych. Jednak, jest ona tak silna, że niszczy naturalną lipidową barierę ochronną. Brak tej ochrony powoduje, że na skórze głowy powstają podrażnienia. Często także łupież, który można usunąć później wyłącznie poprzez zastosowanie środków medycznych.

Szampony naturalne, szampony bez silikonów i bez SLS są znacznie zdrowsze dla włosów, skóry głowy i całego organizmu. Pamiętajmy bowiem, że przez nasza skórę przenika wiele substancji – nie tylko tych, które odżywiają, ale również tych, które nam szkodzą!

W naturalnym szamponie nie ma niepotrzebnych konserwantów. Owszem, każdy tego typu produkt musi posiadać substancje konserwujące. W innym przypadku jego stosowanie byłoby niebezpieczne. Jednak, jest wiele bezpiecznych składników, które zapobiegają rozwojowi bakterii i dobrze konserwują produkt – nie muszą to być niebezpieczne parabeny.

Dobry szampon musi się pienić – to MIT!

Nie wiadomo skąd wzięło się przekonanie, że dobry szampon musi się pienić. Piana nie jest w ogóle potrzebna do tego, aby umyć dokładnie włosy. Dla niektórych piana być może jest przyjemna, jednak jest to jedyna jej zaleta. Pienienie nie pojawia się znikąd – jest to efekt stosowania kolejnych środków chemicznych, substancji, których nie musi być w dobrym, naturalnym szamponie. Cocamide DEA to jedna z substancji, która powoduje pienienie się szamponu. Jak wskazały badania, jest to substancja szkodliwa – rakotwórcza. Niektóre substancje pieniące mogą wywołać alergie skórne oraz podrażnienia.

Naturalny szampon jest najlepszy

W naturalnych szamponach nie ma niepotrzebnych substancji. Dzięki temu są one zdrowe i bezpieczne zarówno dla osób w sile wieku, jak i dla osób starszych i dla dzieci. Nie szkodzą, a ich skuteczność jest tak samo dobra, a nawet znacznie lepsza jeżeli przyjrzeć się długofalowym skutkom. Dlaczego? Ponieważ wiele substancji znajdujących się w szamponach drogeryjnych obciąża włosy i pozbawia ich blasku  po wielokrotnym użyciu. Szampony naturalne, posiadające naturalne składniki i oleje, odżywiają włosy bez ich obciążenia.